تعریف کوچینگ:

نه مشاوره است نه منتورینگ . بلکه یک مهارت است که فرد را با خودش مواجه کرده و کمک می کند راه خود، استعداد خود و صلاح خود را پیدا کند و با تکیه بر توانمندی خود، این آگاهی را به اقدام تبدیل نموده و مراحل رشد خود را در کنار کوچ طی کند.

 

 

      تعریف فدراسیون بین‌المللی کوچینگ | ICF از کوچینگ چیست؟

“کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد”

 

کوچینگ چیست؟ (از نگاه مراجع)

 سؤال کوچینگ چیست، درباره‌ی مراجعی است که می‌خواهد وارد فرایند کوچینگ شود و به دنبال ایجاد یک تغییر است. او چیزی را می‌خواهد که الآن ندارد. معمولاً آن را می‌خواهد و خودش به دنبال آن رفته اما یا سرعتش کم بوده یا ظاهراً نتوانسته به آن برسد و یا هر دو با هم؛ پس اینجا این شخص کمک لازم دارد و می‌خواهد این خلأ را پر کند. این دغدغه، دغدغه‌ی مراجع است، پس دغدغه کوچ چیست؟ دغدغه کوچ این است که مراجعش به چیزی که می‌خواهد برسد و یکی از تفاوت‌های کوچینگ با حرفه‌های دیگر این است که کوچ باید بداند مراجعش در حال حاضر کجاست و به کجا می‌خواهد برسد. وقتی مراجع کاملا می‌‌فهمد الآن دقیقا کجاست و شفافیت و وضوح پدیدار می‌شود که می‌خواهد کجا باشد، دراین‌بین یک‌فاصله به وجود می‌آید و مراجع می‌تواند این فاصله را به وضوح ببیند.

اینجاست که کوچ با ابزارهایی که دارد و محیط امن و ارتباطی که ایجاد کرده، مراجع را ترغیب به اقدام می‌کند. درواقع کوچ حرکت ایجاد می‌کند و گام‌هایی به آن سمت که مراجه تمایل به رفتن دارد ایجا د می‌کند. چنانچه این قدم‌ها با تشویق، ترغیب و قدردانی همراه باشد و تمام این مهارت‌ها کمک کند که این مراجع، قوت درون، استعدادها و توانمندی‌هایش را بیشتر بشناسد، اقدام و برنامه‌ریزی برای رسیدن به خواسته‌ی مراجع با تعهد، کامل می‌شود. کاری که مراجع مسئول آن است، برای انجام آن اقدام می‌کند و یک نفر را در کنارش دارد که می‌داند آن فرد (کوچ) در تمام طول مسیر همراه اوست و هر موقع بخواهد می‌تواند از او کمک بگیرد؛ این فرایند مانند این نیست که مثلا یک مدرس چیزی را یاد می‌دهد و شما پس از بیرون رفتن ازآن‌جا دوباره به عادت‌های قبلی‌تان بازمی‌گردید؛ یا کوچ روانشناس نیست که شمارا به گذشته ببرد و بخواهد مشکلات گذشته را حل کند.

کوچ درجایی شمارا می‌بیند که توانمند هستید؛ یعنی همین الآن شما و جایی که قصد دارید بیشتر در آن توانمند شوید. همچنین کوچ یک Mentor هم نیست که بخواهد تجربیاتش را برای استفاده شما بگوید. کوچ مشاور هم نیست چون قرار نیست به شما بگوید چه‌کار کنید؛ بلکه به‌عنوان یک کوچ قرار است با کسی که هست و با جعبه‌ابزار کوچینگ و ارتباطی که ایجادشده، دنیای درونی شمارا با چراغ‌قوه یا آن آیینه نمایان کند تا شما ببینید و بخواهید که برای هدفتان اقدام کنید.

 

کوچینگ برای چه کسانی مفید است؟

کوچینگ برای افراد توانمند که قادرند مسائلشان را پیدا کرده و بوسیله خودشان حل کنند مناسب است. هرانسانی کوچ پذیر نیست و هر مساله ای را هم نمی توان با روش کوچینگ پیش برد، کوچینگ معمولا برای مواردی که فرد باید یک انتخاب یا تصمیم گیری انجام دهد، دچار گیجی و بلاتکلیفی است، مدتی است اقدام یا عملی را باید انجام دهد و اهمال کاری کند و نیاز به یک همراه یا انگیزه دهنده دارد، ریشه یک رفتار یا تصمیم را می خواهد بررسی کند که برای اقدام آینده از آن استفاده کند.

مهم تراز همه و نیاز به یک همراه برای تحقق اهدافش دارد، توصیه می شود.

 

 

منبع: سایت آکادمی کوچینگ فارسی زبانان